Deneyap Gömülü Sistemler

Deneyap Geliştirme Kartı İle Step Motor Kontrolü

Step motorlar ortasında bir mıknatıs olan ve çevresindeki farklı sayıdaki bobinler bulunan bir adım motorudur. Çevresindeki bobinlerin sırasıyla akım alması ile bu mıknatısın adım adım hareket etmesine ve dönmesine sebebiyet vermektedir. Bu işlem arka arkaya tekrarlandığında ortadaki mil sürekli döndürülebilir. Step motoru daha detaylı öğrenmek için bir önceki yazımıza bakabilirsiniz.

Deneyap ile Step Motor sürmek için ise bir adet ULN2003 step motor sürücü entegresine ihtiyacınız vardır. Step motor çalışmak için Deneyap Kart’ın sağlayabileceği akımdan daha fazlasına ihtiyaç duyar. Doğrudan karta bağlanırca Deneyap üzerinden fazla akım çekicek bu da Deneyap kartın zarar görmesine sebebiyet verecektir. Sürücü ise bu sorunu ortadan kaldırarak Deneyap Kart’tan gelen akımı kendi içinde step motoru çalıştıracak kadar yükseltmekte ve olası zararların önüne geçmektedir.

Bu sürücü entegresi ve Step motor ile gerekli bağlantıları aşağıdaki şekildeki gibi yapmanız gerekmektedir. Şekilde D12,D13,D14,D15 pinleri sürücünün IN1,IN2,IN3,IN4 pinlerine bağlanmıştır. Ayrıca 5V ve GND bağlantıları gerçekleştirilmştir.

Bağlantılarımızı yaptıktan sonra örnek program kodlarını yazalım
Motoru 750ms aralıklarla 180 derece sağa ve 180 derece sola hareket ettiren program kodları şu şekildedir

Önemli : Pin numaralarının 12,14,13,15 sırası ile gittiğini unutmayın.

#include <Stepper.h>


Stepper stepper_1(2048,D12,D14,D13,D15);


void setup() {
}

void loop() {
  stepper_1.setSpeed(15);

  stepper_1.step(1024);
  delay(750);
  stepper_1.step((-1024));
  delay(750);

}

Bloklar ile çalıştırmak isterseniz ifadesi şu şekildedir

Kolay gelsin!

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir