NodeMCU V3 ve Blynk Kullanarak Uzaktan Role Kontrolü

Bir süredir NodeMCU uygulamaları ile ilgilendiğimi biliyorsunuz arkadaşlar bugün ise harika bir projeyle karşınızdayız 🙂

Uygulamamız şöyle: bir önceki uygulamamızda Nodemcu ile aynı ağa bağlı sistemler arasında led yakma uygulaması yapmıştık. Ancak bu güzel bir başlangıç olsa da, bizler için yeterli değil, çünkü aynı ağa bağlı kalmak bizim uygulamamız için birçok dezavantajı bulunuyordu.

Bugün ise “Blynk” uygulaması ile farklı ağlardan da olsa iki adet roleyi açıp kapatma uygulamamızı gerçekleştireceğiz. Yani artık bu rolenin uçlarına ne bağlarsanız (laptop, klima, lamba, motor) evinizden iş yerinizden veya illerden kontrol edebileceksiniz. Haydı başlayalım !

İlk olarak Play Store ‘dan blynk uygulamasını indiriyorsunuz, ios ve android için farklı sürümleri mevcut. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Daha sonra ise Arduino IDE için Blynk kütüphanesinin kurulması gerekiyor.

Araçlar Library düzenle (yahu bunu da kim çeviriyorsa, ya “kütüphane düzenle” yaz ya da “library settings” yaz bu ne:) ve arama kısmına blynk diyoruz.

Kapattıktan sonra aynen şu resimdeki yolu izleyip Nodemcu örneğini seçiyoruz

wifi bağlantısı kullandığımız için wifi board seçtik

Şimdi karşımıza gelen bu örnekte 3 değişiklik yapmamız gerekiyor

Burada 3 değişiklik yapmamız gerekicek, wifi ağımız ve şifremizi oraya ekleyeceğiz, chat auth kısmına ise telefonumuzdaki uygulamadan kendimize mail atacağız. Veya kopyalayacağız.

Kart olarak da tabi ki Nodemcu seçilmek zorunda

Eğer ki bu seçenek sizde görünmüyorsa önceki yazımıza göz atabilirsiniz

Şimdi buraya kadar, bilgisayaradan yapabileceğimiz işlemleri büyük ölçüde hallettik. Şimdi sırada blynk uygulamasında. Blynk uygulamasının kullanımı çok basit.

Programı yükledikten sonra mail adresimizle kayıt oluyoruz.

Ardından karşımıza şu şekilde bir ekran geliyor. Burada New Project seçip, projemizin adını, giriyoruz, kullanacağımız aracı seçiyoruz ve bağlantı yolunu seçiyoruz. Create diyoruz

Arayüzü kullanmak çok basit. + işaretini tıklayıp oraya 2 adet buton ekliyoruz. Butonların üstünü tıklayarak hem bağlantı uçlarını seçiyoruz, hem de isimlerini vs değiştirebiliyoruz.

Not: Rolemiz 0 konumundayken çıkış verdiği için, 1 ve 0 durumlarını ters yazdk. On durumuna “acik” off durumuna “kapali” yazdık . Kolaylaştırmak içi switch şeklinde olmasını istedik.

Şuan arayüzümüz bu şekilde ve yapacağımız son bir işlem kaldı

settings(somun) kısmına gelerek, yukarıda belirttiğimiz “YourAuthToken” kısmına yazmamız gereken kodu, email all veya copy all diyerek kodlarımızda gereken yerlere yazıyoruz.

Kodumuzun son hali bu:

#include <ESP8266WiFi.h>
#include <BlynkSimpleEsp8266.h>
// You should get Auth Token in the Blynk App.
// Go to the Project Settings (nut icon).
char auth[] = "YourAuthToken";
// Your WiFi credentials.
// Set password to "" for open networks.
char ssid[] = "YourNetworkName";
char pass[] = "YourPassword";
void setup()
{
  // Debug console
  Serial.begin(9600);
  Blynk.begin(auth, ssid, pass);
  // You can also specify server:
  //Blynk.begin(auth, ssid, pass, "blynk-cloud.com", 80);
  //Blynk.begin(auth, ssid, pass, IPAddress(192,168,1,100), 8080);
}
void loop()
{
  Blynk.run();
}

“YourAuthToken”; “YourNetworkName”; “YourPassword”; kısımlarını değiştirmeyi unutmayın !

Uygulama bağlantı şemamız D0 pinini, 2 kanallı rolemizin In1 ucuna, D1 pinini ise In2 ucuna bağlıyoruz, VCC kısmına 3V GND leri ise birleştiriyoruz.

Soru: hocam ben daha fazla role kullanmak istiyorum !!
Gayet basit, blynk uygulamasında daha fazla buton ekle ve onların pin bağlantılarını nodemcu da nereye bağladıysan ayarla. Çalıştır 🙂

Bence gerçekten yararlı bir paylaşım oldu tabi ki bu sizin katkılarınızla daha iyi olucak, sorularınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz

Kaynaklar: https://blynk.io/,https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/nodemcu-ile-uzaktan-kontrollu-kap-yapimi-3-bolum/22151#ad-image-0,https://maker.robotistan.com/esp8266-ile-cicek-sulama/,https://yazdoldur.com/arduino/nodemcu-iot-blynk-ile-kolayca-nesneleri-yonetin-part-2/,https://www.bilisim34.com/nodemcu-nedir/,http://help.blynk.cc/en/articles/512105-how-to-install-blynk-library-for-arduino-ide

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir