Güncel

WordPress Ads.txt Dosyası Nasıl Eklenir?

WordPress kullananlar için WordPress ads.txt dosyası nasıl eklenir? Sizler için bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Ayrıca bilmeyenler için ads.txt dosyası nasıl oluşturulur sorusunun da cevabını da konumuz içerisinde sizlere vereceğiz. Peki WordPress ads.txt dosyası nereye eklenir? 

Bildiğiniz üzere birçok webmaster sitelerinde reklam yayınlıyor. Şirketlerde reklam sahtekarlığının her yıl çevrimiçi reklamverenlere ve yayıncılara milyonlarca dolar zarar vermemesi için ads.txt dosyasını kök dizine eklemenizi istiyor. Bu kapsamda da, özellikle AdSense, panelinde “Kazançlarınız risk altında: Gelirinizin ciddi oranda olumsuz etkilenmesini önlemek için bazı ads.txt dosyası sorunlarını düzeltmeniz gerekir.” şeklinde bir hata veriyor. Elbette bu durum sizi korkutuyor. Fakat korkmanıza gerek yok. Herhangi bir zararı olmuyor. Yine de ben işimi sağlama alıp eklemek istiyorum diyorsanız, o zaman gelin WordPress ads.txt dosyası nasıl, nereye eklenir? onu öğrenelim.

WordPress Ads.txt Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Adsense hesabınızda siteler sekmesine gelmelisiniz. Burada Site URL si sekmesi altında sitesinizi adın üzerine tıklayın. Size yeni sekmede Ads.txt kodu verecektir.

AdSense’in ads.txt dosyasının genel yapısı, ‘google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0‘ şeklinde olmaktadır.

Not: Yayıncı kimlik numaranıza AdSense panelinizin menüsünde yer alan ‘Hesap’ sekmesinden ulaşabilirsiniz.

WordPress Ads.txt Dosyası Nasıl, Nereye Eklenir?

İşin içine WordPress girdiği zaman, birçok işimizi eklentiler görecek. WordPress ads.txt ekleme işlemi içinde bir eklenti kullanacağız. Birkaç adım ile çok kolay bir şekilde ads.txt dosyasını sitenize eklemiş olacak ve AdSense’den artık o hatanın kalkmasını sağlayabileceksiniz.

  • İlk yapmanız gereken, ‘Ads.txt Manager‘ eklentisini eklentiler bölümüne yazıp, yüklemek olacak. İki tane çıkıyor arama yaptığınız zaman. Siz 80 binin üzerinde yüklemeye sahip olan eklentiyi yükleyin.
  • Eklentiyi Şimdi Kur dedikten sonra eklenti kuruluyor. Daha sonra ‘Etkinleştir‘ diyerek eklentiyi aktif hale getirin.
  • Hemen sonrasında WordPress panelinizin sol kısmında yer alan menüden ‘Ayarlar‘ seçeneğinin üzerine gelin.
  • Açılan menüde ‘ads.txt‘ seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza ‘Manage Ads.txt‘ şeklinde boş bir pencere açılacak.
  • Oraya oluşturduğumuz ads.txt dosyasını yapıştırın.
  • Son olarak ‘Save Changes‘ butonuna tıklayarak kaydedin ve işlemi sonlandırın.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir